fbpx

Hudební duo Dominika a Jan

Svatební tipy a rady

Pojďme dát pryč předsudky, že je živá hudba příliš velký luxus, který si nemůžete dovolit. Malá kapela rozhodně není finančně náročná. Pokud chcete ušetřit, zvolte tedy kapely menší, které Vás vyjdou možná levněji než váš svatební dort a svíčková. V průměru se ceny u menších kapel pohubují od 4 000 Kč do 10 000 Kč. U velkých kapel pak od 6 000 Kč do 15 000 Kč.  Cenu ovlivňuje odkud kapela dojíždí a jak moc je kapela známá. Pokud nechcete, aby vám na svatbě zahrál například Tomáš Klus, tak můžete počítat s výše uvedeným rozmezím cen.

Autor: Jan Lafek (1. 3. 2023)

Dokážete si představit svatbu bez jídla, výzdoby, svatebních šatů, prstýnků? Asi nejspíše ne (doufáme). V zahraničí už je mít živou kapelu na svatbě samozřejmost jako právě zmíněné věci, které dělají svatbu svatbou. Pokud ještě váháte, tady máte pár důvodů proč rozhodně svatební kapelu na svatbě mít:

1. Malá kapela rozhodně není finančně náročná

viz. článek výše – Kolik stojí kapela na svatbu

2. Flexibilita

Chce se vám tancovat, zpívat, nebo chcete mít poklidný romantický podkres k jídlu a povídání? Těmto požadavkům se kapela v okamžiku bez starostí přizpůsobí.

3. Smyslový zážitek

Proč lidé chodí na koncerty? Na koncertech hudba ožívá, není jen požitkem pro naše uši, ale i pro naše oči.

4. Jedinečnost

Každá kapela má jiné nástrojové obsazení, vlastní úpravu písní, a tak s touto originalitou vytvoří něco jedinečného, jen pro vás dva.

5. Nabízí i další služby

Některé kapely moderují a zároveň pouští reprodukovanou hudbu při pauzách stejně jako DJ. Tím pádem je lepší najmout si kapelu než DJ. My mezi takové kapely patříme.

Autor: Dominika Čompová (1. 3. 2023)

Již ve druhém článku jsme si řekli, že svatba bez živé hudby není ono. Jak ale vybrat vhodnou kapelu?

1. Velikost kapely

Chcete velký big band o několika lidech, několika hudebních nástrojích, nebo raději zvolíte komornější skupinu o třech, dvou lidech? Samozřejmě od velikosti kapely, jak jsme si říkali v prvním článku, se odvíjí i cena. Také počítejte s tím, že pozvat si kapelu na svatbu, znamená pozvat si hosty, tudíž i na ně byste měli myslet s občerstvením.

2. Hudební žánr kapely

Jste zajetí rockeři a chcete aby se vaše svatba v tomto rázu odehrála? Proč ne, je spoustu rockových skupin. Dáváte přednost jazzu? Jazzových bandů také najdete spoustu. Většinou kapely mají na svých stránkách ukázku repertoáru, který hrají. Jestli ale nemáte vyhraněný styl a prostě máte rádi tak nějak všechno, také existují kapely zaměřující se na více žánrů.

3. Vizuální styl kapely

Styl kapely se většinou odvíjí právě od hudby kterou kapela hraje. Pokud jste pořádní „tvrďáci“ a zvolíte na svatbu rock asi neočekávejte, že vám přijedou slečinky v růžových šatičkách s růžičkami kolem hlavy. Country kapelu si zase určitě nedokážete představit bez flanelových košil. Ale i tak se dá udělat kompromis. Například my jako duo zaměřené na svatby máme vizuální styl romantický, protože si myslíme, že takový styl ve většině případů ke svatbám patří a přitom Vám zahrajeme téměř jakýkoliv hudební žánr.

4. Ukázka jak kapela hraje

Každá kapela by měla mít nějaké nahrané video, kde hraje, ať víte, zda se vám to líbí, či ne. Nenechte se unést jen krásnými fotkami na webových stránkách a sociálních sítích, interpretace písní pak může nemile překvapit.

5. Individuální přístup

Pokud chcete mít opravdu jistotu, že vybíráte správně, sjednejte si se zástupcem kapely, nebo i jejími členy schůzku. Schůzka online by neměla být pro žádnou kapelu problém. Například naše duo Vám určitě vyjde vstříc. V Praze a okolí nám nedělá problém zajít s vámi na kávu, či na čaj a poznat se osobně.

6. Píseň na přání

Máte svou oblíbenou píseň o které jste rozhodnutí, že chcete aby zazněla? Naučit se píseň pro kapelu ale není jen tak. Nastudování jedné písně může zabrat i několik hodin. Některé kapely si tak za písně na přání účtují poplatek. Je tedy nutné se kapely zeptat, jak to má nastavené. Například naše duo nabízí dvě písně zdarma, další písně na přání jsou za příplatek (1 píseň = 600 Kč).

7. Zkušenosti kapely

Je fajn zvát si na svatbu kapelu, jejich členové jsou opravdu hudebníci. Ideálně mají vystudovanou konzervatoř.  Možná totiž najdete kapelu, která je extrémně levná, ale pozor také to může být skupinka lidí, kteří mají hudbu pouze jako koníček a hrajou jednou za čas doma v garáži pro radost. To je sice krásné, ale konečná interpretace písní může být katastrofální.

Autor: Jan Lafek (6. 4. 2023)

Copyright © 2023 Hudební duo Dominika a Jan